
Рецепт зниження ціни на газ — інвестиції в енергоефективність та ліквідація зловживань на ринку, — Максим Нефьодов
Попри встановлення граничних цін на газ, зростання тарифів залишається проблемою в Україні. Держава повинна інвестувати в енергоефективність та видобуток газу, а Антимонопольний комітет — ліквідувати зловживання на ринку. Про це заявив депутат фракції «Голосу» у Київській міській раді Максим Нефьодов.
Депутат виділяє декілька факторів, які сильно впливають на коливання цін. Серед них, зокрема — корупція, зловживання на ринку газу, бездіяльність АМКУ, а також відсутність державних інвестицій в цю сферу. Натомість політики продовжують використовувати тему зростання тарифів у популістичних заявах.
«Чому зростає вартість газу попри встановлення граничної ціни? Ціни в Європі на газ на хабах за останні 3 місяці зросли десь на 20%. В питанні вартості газу в Україні досі залишається фактор корупції. На жаль, вона нікуди не зникла, хоча й зменшилась завдяки реформі. Це і є поясненням бажання розповідати про ефемерну собівартість, начебто, дуже дешевого газу, який потім потрібно продати приватним компаніям прихованих олігархів», — пояснив Максим Нефьодов.
Політик також розкритикував те, як сьогодні функціонує ринок газу в державі. На його думку, проблеми зникнуть лише тоді, коли в Україні буде створена така інфраструктура ринку, в якій не буде зловживань та штучних перепонів для постачальників. Водночас, Антимонопольний комітет впродовж вже декількох років не приділяє цим проблемам уваги, розповідає Нефьодов.
«Важливим фактором є недосконала робота ринку газу. Адже монополія ГАЗЗБУТ мереж — це проблема. Проте АМКУ не хвилює ця ситуація. Якщо прибрати зловживання на ринку та перепони для постачальників — ціна на газ реально зменшиться. Якщо Україна нарешті почне інвестувати в енергозбереження, а також у видобуток, в тому числі на шельфі, українці відразу відчують зміни. Але для цього не треба видавати ліцензії на видобуток комічним персонажам. Наприклад, коли розслідувачі знайшли жінку із гуртожитку, яка отримала в Полтавській області ліцензію на видобуток газу», — підкреслив депутат.
За його словами, щоб коливання тарифів на газ припинились, запаси повинні робити не лише «Нафтогаз», але й приватні компанії.
«Звичайно, ми маємо займатися енергоефективністю, аби зменшувати залежність від цих ресурсів. І, безумовно, щоб боротися з олігархами, потрібен не закон про олігархів, а в першу чергу дати державним органам можливість робити свою роботу. Всі знають, що Фірташ володіє більшістю газорозподільних систем і лише АМКУ цього не бачить», — підкреслив політик.