Що «Голос» зробив у грудні
Грудень видався важким і не надто святковим — про це «подбав» уряд: він не зміг ні гідно закінчити цей рік, ні підготуватися до наступного. Тому рятувати ситуацію часто доводилось нам — від підготовки України до вакцинації від COVID-19 до виходу з конституційної кризи. Крім того, уряд створив багато нових серйозних загроз, які ми виявили і оприлюднили, аби суспільний тиск змусив владу ворушитися. І наша наполегливість вже дає результати.
1. Повертаємо ув’язнення за брехню в деклараціях

Щойно Верховна Рада погодилась відновити кримінальну відповідальність за недостовірне е-декларування без ув’язнення для корупціонерів — депутати «Голосу» взялися за додатковий закон, щоб повернути ще й позбавлення волі як найвищу міру покарання за брехню в деклараціях.

Ми зареєстрували свій законопроєкт одразу після того, як Президент — попри всі голосні наміри саджати корупціонерів — підписав компромісний закон.

2. Прискорили доступ до вакцин від COVID-19 і змусили уряд готуватися до вакцинації

Верховна Рада ухвалила закон нашої Ольги Стефанишиної про прискорений доступ до вакцини від COVID-19 для українців. Він дозволить Україні долучитися до понад 250 міжнародних випробувань вакцини і отримати її на своєму ринку одразу після їхнього завершення.

Ми також розробили Національний план вакцинації від COVID-19 та змушуємо уряд готуватися до початку вакцинації в Україні.

Проєкт постанови з відповідними дорученнями уряду зареєстрований для розгляду в парламенті та вже підтриманий комітетом Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

3. Зібрали «Кримську платформу» в Раді

Ми не даємо забути про Крим. Наш Рустем Умєров став ініціатором створення і співголовою міжфракційного об’єднання «Кримська платформа» у Верховній Раді. Це — майданчик, де йтиме підготовка та спільна робота над законами, потрібними для деокупації та реінтеграції Криму.

Крім того, парламентська «Кримська платформа» вже стає міжнародною, залучаючи до боротьби за український Крим європейських колег та їхні можливості.

4. Не даємо владі домовлятися з Росією потайки від парламенту

За наполяганням «Голосу», голову української делегації у ТКГ Леоніда Кравчука було запрошено до Верховної Ради — щоб парламент нарешті мав змогу ознайомитися з позиціями і планами української делегації у перемовинах з агресором.

Поки що Леонід Кравчук боїться прийти до депутатів, але ми будемо домагатися відкритого інформування парламенту з боку ТКГ. Домовлятися від імені України потайки від Верховної Ради не вийде.

5. Допомогли місцевим громадам повернути мільярди гривень

Місцеві громади зможуть повернути свої комунальні підприємства, які безпідставно реєстрували в інших містах чи селах. А втрачені від цього мільйонні податки мають повернутися громадам протягом трьох місяців.

Відповідний закон «Голосу» ухвалив парламент у другому читанні. Верховна Рада також прийняла правку нашої Галини Васильченко до Бюджетного кодексу, завдяки якій понад 7 млрд грн залишаться у місцевих громадах.

6. Змусили уряд не залишити українців без ліків

Завдяки публічному тиску «Голосу» лікарні та аптеки не залишаться без грошей у новому році — уряд зібрався на екстренне засідання і нарешті ухвалив постанову про продовження медичних гарантій на перший квартал 2021 року.

Крім того, за ініціативою «Голосу» Рахункова палата у наступному році проведе аудит закупівель ліків. Оскільки у 2020 році жодна лікарня так і не отримала ліки, придбані за гроші з держбюджету, хоча на це виділили майже 10 мільярдів гривень.

7. Зберегли мільярди гривень на ліки від «згорання» наприкінці року

У 2021 році українські пацієнти отримають постійний доступ до ліків, а мільярди гривень на закупівлю препаратів не «згоратимуть» наприкінці року. Такі правки нашої Ольги Стефанишиної до Бюджетного кодексу підтримав парламент.

Тепер Україна зможе створити запас життєво необхідних ліків для пацієнтів, а «Медичні закупівлі України» — планувати закупівлі ліків та вакцин на кілька років і оплачувати їх лише після доставки, а не наперед.

8. Подали законопроєкт про медичний канабіс

Сьогодні понад 2 мільйони українців з хронічним болем, онкологічними захворюваннями, епілепсією потребують ліків на основі канабісу, які допомагають полегшити біль, налагодити сон і зменшити судоми. У таких цілях коноплі використовують вже у понад 50 країнах світу.

Законопроєкт «Голосу» дасть пацієнтам доступ до безпечного лікування медичними коноплями за рецептом лікаря, а також спростить наукові дослідження у цій галузі.

9. Захищаємо освіту й науку від недоброчесного міністра

Ми від початку протистояли спробам протягнути на міністерську посаду Сергія Шкарлета, який не відповідає елементарним вимогам до міністра освіти та науки.


Коли влада все ж таки «набрала» мінімально необхідну кількість голосів для його призначення у парламенті, ми викрили кнопкодавство і надали факти порушень під час голосування. А наша Інна Совсун подала заяву про вчинення кримінального правопорушення в Офіс генерального прокурора.


Фракція «Голосу» також домоглася більш жорстких правил у Верховній Раді, щоб унеможливити таке кнопкодавство у майбутньому.

10. Виявляємо нові загрози, які створює влада

Аби змусити владу не робити дурниць та відверто небезпечних речей, наші депутати постійно стежили за руками як інших членів уряду, так і Президента. І використовували всі доступні можливості, щоб привернути увагу суспільства і запобігти ще більшим проблемам.

Особливої уваги наприкінці року потребувало Міністерство оборони, яке згортає реформи і зриває оборонні контракти. Зокрема, Міноборони провалило підготовку до початку дії нового закону про оборонні закупівлі. В результаті з 1 січня Збройні Сили України і весь оборонний сектор можуть залишитися без жодного контракту — у країні, яка веде війну. «Голос» наполягає на відставці міністра оборони Андрія Тарана.

Крім того, довелося нагадувати Президенту, що призначати суддів з порушенням закону не можна.

Не дає розслабитись і МОЗ, яке однією рукою маніпулює статистикою щодо COVID-19, а іншою — продовжує руйнувати реформу охорони здоров’я. Тепер — спробою повернути медичну освіту в часи СРСР.

І наостанок — знову визнання!

У санкційний список Кремля потрапили ще троє депутатів фракції «Голосу» у Верховній Раді — львів’яни Галина Васильченко, Наталія Піпа і Ярослав Рущишин.

Працюємо далі!